Témata bakalářských prací oboru Učitelství fyziky
Zdeněk Pucholt
- Fyzika a paragliding.
- Konstrukce padákového kluzáku, studium aerodynamiky a mechaniky letu kluzáku (vzlet, termický let, přistání aj.) Studium historie paraglidingu, odborné terminologie, letových pásem a meteorologie. V závislosti na rozsahu lze realizovat i jako diplomovou práci. Závěrečná zpráva musí být zpracována v systému TeX/LaTeX.
- Miskoncepty studentů v molekulové fyzice a termodynamice.
- Statistické vyhodnocení možných miskonceptů u studentů VŠ v oblasti molekulové fyziky a termodynamiky. Rešerše tuzemské a zahraniční literatury, testování studentů, participace na výuce. Závěrečná zpráva musí být zpracována v systému TeX/LaTeX.
- Počítačová vizualizace činnosti tepelných strojů.
- Vizuální činnost vybraných tepelných motorů (Carnot, Diesel, Stirling aj.) ve vhodném moderním prostředí (např. HTML 5) vč. možné modifikace vstupních parametrů. Teoretický popis cyklů, a stanovení účinností. Vhodné pro kombinace s INF. Závěrečná zpráva musí být zpracována v systému TeX/LaTeX.
Roman Kubínek
- Magnetické pole, jeho vznik a využití.
- Zadáno.
- Didaktická práce
Lukáš Richterek
- Vlastní frekvenční módy Chladniho obrazců.
- Cílem práce je studium vlastních frekvencí v rozsahu 100 Hz – 3 000 Hz pro vznik Chladniho obrazců na čtvercové kovové desce pomocí tónového generátoru a reproduktoru. Výstupem by měla být sada frekvencí, při nichž vznikají výraznější vlastní kmity desky s fotodokumentací a videodokumentací.
- Experimentální práce
- Analema.
- Cílem je zdokumentovat nerovnoměrný roční pohyb Slunce po obloze (buď v Olomouci nebo jiném vybraném stanovišti v ČR) a zkombinovat získané fotografie s teoretickým modelem. Součástí výstupu by měla být i fotodokumentace pozorování.
- Experimentální práce
- Kalibrace školního spektroskopu Vernier SpectroVis.
- Spektrometr ke školnímu měřicímu systému Vernier zobrazí spojité spektrum ovlivněné citlivostí diod detektoru. Cílem práce je proměřit a kalibrovat spektrometr pomocí přesně definovaných zdrojů a sestavit převodní tabulku pro vlnové délky viditelného světla, tak aby bylo možné rekonstruovat např. planckovské spektrum žárovky.
- Experimentální práce
- Olomoucký orloj.
- Cílem práce se na základě rešerše pramenů zmapovat historii i astronomické základy současné i historické konstrukce olomouckého orloje.
- Teoretická rešeršní práce
- Paradoxy v teorii relativity
- Cílem práce se sestavit přehled didakticky zajímavých paradoxů teorie relativity spolu s jejich rozborem a vhodným grafickým znázorněním.
- Teoretická rešeršní práce
- Sbírka úloh Fyzikální olympiády pro ZŠ a víceletá gymnázia
- Cílem práce je sestavit tématicky členěnou a rejstříkem několika možnostmi vyhledávání vybavenou sbírku řešených úloh z minulých ročníků Fyzikální olympiády (minimálně za desetileté období) FO použitelnou k přípravě studentů na soutěž. Požaduje se zpracování závěrečné zprávy systémem TeX/LaTeX.
- Teoretická rešeršní práce
- Lawsonův test vědeckého myšlení
- Cílem práce je statisticky zpracovat dostatečně vysoký vzorek (min. 300 účastníků) 1. ročníku PřF nebo maturitních ročníků několika škol a vyhodnotit případné rozdíly mezi zvoleným (nebo zamýšleným) studijním oborem případně jinými parametry v tomto mezinárodním testu.
- Teoretická práce s pedagogickým výzkumem
Renata Holubová
- Sníh z pohledu fyziky.
- Sněhové krystaly a jejich soudržnost, kapilární jevy, fázové přechody, akustika (křupající sníh), optické jevy na sněhové pokrývce
- Teoretická práce, nutnost fotodokumentace, popř. realizace vybraných experimentů pro doložení teoretických závěrů
- Příčiny a následky globální změny klimatu - fyzikální podstata.
- Fyzikální zákony využité pro objasnění základních důsledků změny klimatu – změna teploty, proudění v atmosféře, extrémní projevy.
- Teoretická práce, je možné doplnit experimenty
- Marangoniho efekt.
- Studium chování ne-Newtonovské kapaliny – jak se chová kapka při dopadu na podložku. Lze využít i vysokorychlostní kamery pro záznam experimentu.
- Přesýpací hodiny.
- Fyzikální podstata, možné realizace v návaznosti na vlastnosti granulátů. Srovnání s vodními hodinami. Teorie doplněná experimentálním ověřením a konstrukcí modelů.
Eva Kovářová
- Inovace úloh ve fyzikálním praktiku – souprava Vernier pro mechaniku s optickým snímáním pohybu.
Jan Říha
- Využití Eye trackingu pro analýzu řešení fyzikálních testových úloh.
- Experimentální realizace Buquoyovy úlohy.